7 sposobów na idealny dzień

Czy masz czasami tak, że kończysz dzień z poczuciem porażki lub chociażby niezadowolenia? To uczycie, które drąży Twój mózg i podpowiada nieprzyjemne myśli, które potwierdzają tylko to, że jesteś do niczego? Rano kiedy otwierałaś oczy, czułaś, że to będzie cudowny dzień. Jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Znów wszystko poszło nie tak. I właściwie nie wiesz jak do tego doszło. 

Ja mam za sobą niezliczoną ilość takich poranków i wieczorów. I o ile takie poranki są całkiem przyjemne, to zupełnie nie mogę powiedzieć tego samego o wieczorach. Brak satysfakcji z przeżytego dnia powoduje, że cierpi na tym Twoja samoocena i życie nie jest już takie kolorowe jak sobie wymarzyłaś. 

Pewnego dnia zaczęłam mieć najzwyczajniej w świecie dość takiego stanu. Ile razy można wciąż od nowa powtarzać ten sam scenariusz. Dlatego postanowiłam to zmienić i wprowadzić w życie całkiem nowy plan. Dziś chciałabym przedstawić Ci moje sposoby, które pozwalają mi na przeżycie satysfakcjonującego dnia.

miracle morning
fot. freepik.com

1. JEŚLI NIC NIE ZMIENISZ, NIC SIĘ NIE ZMIENI

Jak często wyobrażasz sobie, że to będzie Twój dzień? Jednak wszystko idzie nie tak i kończy się jak zwykle? Najczęściej jest to wynikiem braku KONSEKWENCJI w działaniu. Bez tego nic nie jest możliwe. Jeżeli nie zaczniesz wprowadzać zmian w swoim życiu, to niestety nigdy nic się nie zmieni. Musisz zrobić pierwszy krok, a za nim kolejne. Może to być nawet najmniejszy krok, ale ważne jest to, żeby go postawić. I na tym nie poprzestawać. Stawiać kolejne. Bo dzięki działaniu każda zmiana jest możliwa.

2. PLANUJE KAŻDY KOLEJNY DZIEŃ 

Planowanie to kolejny klucz do sukcesu. Wszyscy o tym trąbią naokoło. Ale co z tego jeśli planujesz, jednak na Twojej liście „to do” wciąż tylko przepisujesz zadania na kolejny dzień? Nie jesteś w stanie zrealizować nawet połowy wyznaczonych sobie celów. Wieczorem zamiast upragnionej satysfakcji pojawia się dobrze znane rozczarowanie. 

Moim sposobem na planowanie jest wyznaczanie sobie realnych zadań. Co to znaczy?

Znaczy to tyle, że do każdego zadania przypisuję czas, który jest mi potrzebny na jego zrealizowanie. Dzięki temu wiem ile zadań mogę wykonać w tym dniu. Ponadto wyznaczenie sobie czasu na konkretne zadanie sprawia, że nie robisz go w nieskończoność. Bo wiesz, że musisz je zrealizować w konkretnym czasie.

Drugim ważnym punktem jest wyznaczenie sobie dodatkowej godziny na nieprzewidziane zadania. Wstaw sobie w planie dnia pustą godzinę, a zobaczysz, że sama Ci się wypełni. Jak często zdarzało Ci się, że ktoś do Ciebie zadzwonił, albo musiałaś nagle poprawić jakaś ofertę. Takich zadań każdego dnia przychodzi kilka. Dlatego warto mieć godzinę w zanadrzu na ich realizację.

I jeszcze jedna ważna wskazówka – planuj kolejny dzień wieczorem. Dzięki temu rano będziesz gotowa do działania.

3. ZACZYNAJ Z INTENCJĄ

Jak pragniesz przeżyć ten dzień? Czego chcesz doświadczyć? Jak chcesz się czuć? Nie pozwól, żeby każdy kolejny dzień przeciekał Ci przez palce. To Twoje życie i warto je przeżyć dobrze. Pozwoli Ci w tym uważność na to, co się dzieje oraz czego potrzebujesz. Zacznij nowy dzień z jakąś intencją. Co dziś jest dla Ciebie ważne? Na co chcesz zwrócić uwagę? O czym chcesz pamiętać? Nadaj wartość swojemu dniu. Zobaczysz, że na koniec dnia podziękujesz sobie za to.

4. WSPANIALE ROZPOCZNIJ DZIEŃ – CZYLI PORANEK TYLKO DLA CIEBIE

Uwielbiam ten moment, kiedy wstaję wcześnie rano (obecnie o 5:00) i mam czas tylko dla siebie. Cały dom jeszcze śpi, a ja mogę podarować sobie chwilę tylko dla siebie. W tym czasie mogę zrobić rzeczy, na które nie mam zupełnie czasu w trakcie dnia, kiedy mam na głowie tysiąc różnych zadań.

– Pierwsza czynność, którą wykonuję to medytacja. Poświęcam jej około 10-15 minut.

– Następnie wizualizuję sobie swoje życie – moje cele, marzenia, wszystko do czego dążę.

– Afirmacje – im również poświęcam chwilę czasu. Nic tak dobrze nie nastraja jak powiedzenie sobie kilku miłych zdań na początek dnia.

– Po tym mam czas na czytanie rozwojowych książek. Są to książki zarówno dotyczące rozwoju osobistego jak i rozwoju zawodowego. Poświęcam tej czynności co najmniej pół godziny.

– Następnie robię coś co bardzo lubię – rysuję. Sprawia mi to wiele radości. Ważne żebyś wybrała też coś dla siebie. Coś co bardzo lubisz robić, ale zazwyczaj nie masz na to czasu.

podejmuj wyzwania
fot. freepik.com

5. PODEJMUJ WYZWANIA

Wyzwania są to czynności, które najtrudniej jest Ci wprowadzić w życie. Chciałabyś, ale się boisz. Albo stoją na drodze różne inne czynniki, najczęściej brak czasu lub pieniędzy.

Ze swojego doświadczenia widzę, że są to tylko wymówki. Tak naprawdę wszystko da się wprowadzić w życiu i na wszystko można znaleźć czas. Jest to tylko kwestia priorytetów. Dlatego ja, w każdym tygodniu stawiam przed sobą nowe wyzwanie. Przede wszystkim po to, żeby doświadczyć czegoś nowego i poszerzyć swoje perspektywy. Moje cotygodniowe wyzwania są niewielkiego kalibru np. codziennie uczyć się angielskiego przez 10 minut.

Natomiast raz do roku stawiam sobie duże wyzwania, takie z którymi mierzę się od długiego czasu i przed realizacją których blokuje mnie olbrzymi lęk. W ubiegłych latach była to nauka pływania, samodzielna jazda samochodem czy też przystąpienie do klubu Toastmasters. W tym roku miały to być samotne podróże po świecie. Jednak koronawirus trochę pokrzyżował mi plany.

Wiem jedno. Wyzwania podnoszą poczucie sprawczości, samoocenę oraz szacunek do samego siebie. Ja, dzięki realizacji moich wyzwań czuję, że mogę wszystko. I wszystko czego pragnę zależy ode mnie.

6. ĆWICZ CODZIENNIE

Ćwicz codziennie. Wystarczy nawet krótki, 15 minutowy trening. Nie chodzi tu o to, żeby ćwiczyć dla zrzucenia wagi. Istotniejsza w tym wypadku jest energia, którą zyskujesz dzięki temu. Codzienne ćwiczenia to przyjemność zarówno dla Twojego ciała jak i umysłu. Dawka endorfin jaką otrzymujesz sprawia, że jesteś radosna przez większą część dnia. Łatwiej Ci będzie również przyjąć trudności, z którymi się spotkasz.

Dodatkowo codziennie ćwiczenia podnoszą Twoją samoocenę. Dzięki nim czujesz, że dajesz radę i konsekwentnie realizujesz swój plan.

7. KOŃCZ DZIEŃ Z PRAKTYKĄ WDZIĘCZNOŚCI

Wieczorne praktykowanie wdzięczności pozwala jeszcze silniej doświadczyć przeżytego dnia i poczuć satysfakcję. Załóż sobie specjalny zeszyt do tej praktyki i codziennie wypełniaj go przynajmniej dziesięcioma rzeczami, za które jesteś wdzięczna. Przekonasz się, że Twoje życie jest naprawdę piękne.

Mam nadzieję, że Tobie również posłużą te moje sprawdzone sposoby i będziesz miała takie dni o jakich zawsze marzyłaś.