Marka osobista – czy jest Ci potrzebna?

Czy jest Ci potrzebna?

Ostatnio coraz częściej słyszę o tym, że należy budować swoją markę osobistą. Bo może to przynieść dużo profitów w życiu – chociażby w postaci większej rozpoznawalności czy też większych zarobków. Jednak równie często ludzie pytają mnie jaka jest różnica pomiędzy marką osobistą a prowadzeniem po prostu swojej działalności lub firmy. Czy to jest to samo czy coś zupełnie innego. I czy naprawdę jest to potrzebne do tego żeby dobrze funkcjonować w świecie biznesu?

Powiem krótko, tak – jak najbardziej jest to potrzebne. I dodam coś jeszcze, co być może Cię zaskoczy – swoją markę osobistą budujesz już od bardzo dawna. Nawet jeśli nie zdawałaś sobie z tego wcześniej sprawy.

W dzisiejszych czasach budowanie marki osobistej jest o wiele prostsze niż dawniej. Mamy nieograniczony dostęp do mediów społecznościowych, w których możemy pokazać się od jak najlepszej strony, budując wizerunek jakiego pragniemy. Jednak czy to wystarczy by z powodzeniem budować swoją markę osobistą? Musimy pamiętać, że marka osobista nie jest tylko tym co sobie „wymyślimy” na swój temat. Wszystkie nasze zachowania stanowią o tym jaką markę osobistą tworzymy. Bo marka osobista nie jest niczym innym jak opinią innych osób na nasz temat.

Bardzo dobrze oddają to słowa Jeffa Bezoza, założyciela Amazon, który mówi, że „Twoja marka jest tym, o czym mówią ludzie kiedy wyjdziesz z pokoju”.

Więc co mówią o Tobie ludzie, którzy Cię znają? Od jakiej strony dałaś się poznać? Za co Cię cenią i szanują? Wartości, które wyznajesz i według, których żyjesz odgrywają tu znaczącą rolę. Zarówno Twoje przymioty jak i słabe strony charakteru świadczą o Tobie i budują Twój wizerunek.

Często bywa tak, że ludzie znają różne Twoje twarze lub też nie wiedzą o Tobie rzeczy, które są dla Ciebie ważne i ze względu na które chciałabyś być rozpoznawana. Przykładowo, od wielu lat pasjonuje Cię moda i chciałabyś zostać personalną stylistką. Jednak zawodowo zajmujesz się ogrodnictwem. Ludzie z Twojego otoczenia kojarzą Cię z kwiatami a nie z modą. I tutaj jest dla Ciebie zadanie aby nadać kierunek swojej marce osobistej. Podkreślić swoją nową rolę. Poinformować o niej świat i sprawić, że wszyscy będą o tym wiedzieli. Rola jaką przyjmujesz jest jednym ze składników marki osobistej. I to na niej najczęściej się skupiamy budując swój wizerunek w sieci, zapominając o tym, że nasze codzienne zachowanie w zwykłych sytuacjach, często niezawodowych, są tutaj równie ważnym ogniwem.

Może nam się wydawać, że marka osobista jest pierwszym wrażeniem jakie tworzymy. Jednak tak naprawdę jest ostatnim wrażeniem jakie po sobie zostawiamy. Ludzie zapamiętują to, jak się przy nas czują. I jeśli sprawiłaś, że poczuli się przy Tobie źle zapamiętają to na bardzo długi czas. Dlatego decydując się na budowanie swojego nowego wizerunku, miej świadomość tego, że najważniejsze jest to, od jakiej strony dajesz się poznać i zapamiętać – zarówno w życiu zawodowym jak i w prywatnym.

W kolejnym artykule napiszę Wam o tym, w jaki sposób nakreślić swoją markę osobistą i co jest ważne przy jej budowaniu.